Rabu, 15 Februari 2017

Ogrodzenia mogą miec różną formę. Jednym z nowoczesnych rozwiązań są ogrodzenia z gabionów.

Ogrodzenia z gabionów – cóż to jest? W Polsce jeszcze mało popularne, choć czasem na takie ogrodzenie można natrafić przy nowoczesnych domach. Choć brzmi dziwnie, to konstrukcja gabionów jest bardzo prosta. Buduje się je z metalowych koszyków układanych jeden przy drugim lub jeden na drugim, w zależności oczywiście od tego jakie wysokie ogrodzenie chcemy uzyskać. Metalowe kosze mogą mieć oczka mniejsze lub większe i tu mamy duże pole do popisu w efektach dekoracyjnych. W zależności od wielkości tych oczek możemy wybrać odpowiedni materiał, którym je wypełnimy. Do wypełnienia gabionów zwykle stosuje się kamienie lub tłuczeń kamienny. Jednakże kamień, to nie jedyny surowiec, który możemy wykorzystać jako wypełniacz. Na ogrodzenie można zużyć także tłuczeń szklany lub gruz. Wszystko zależy od projektu lub od inwencji twórczej. Ciekawy efekt uzyskamy, jeśli górną część ogrodzenia wypełnimy ziemią i zasadzimy na ogrodzeniu rośliny.

Ogrodzenia z gabionów posiadają niewątpliwie nowoczesny design. Nie mniej jednak w zależności od tego, czym je wypełnimy, to wpasują się nie tylko w modernistyczną zabudowę posesji. Przy dobrze przemyślanej koncepcji będą stanowiły ciekawy dodatek do tradycyjnej zabudowy posesji. Ogrodzenie obsadzone kwiatami będzie idealnie komponowało się z wiejskim krajobrazem.
Budowa ogrodzenia z gabionów nie jest skomplikowana. To ogrodzenie nie potrzebuje fundamentów i ostatecznie może się nawet obejść bez wyrównywania terenu wokół ogrodzenia. Trzeba jedynie wyrównać grunt na którym ustawimy kosze ogrodzeniowe. Kosze należy ustawić bardzo ciasno jeden przy drugim. W drugiej kolejności wypełnić je wybranym kruszywem. Zatem montaż takiego ogrodzenia jest dość tani. Ogrodzenie z gabionów nie wymaga żadnej podmurówki. Kosze ustawiamy bezpośrednio na gruncie, a ponieważ są one dość ciężkie, to pod wpływem ciężaru same osiądą na podłożu. Jest szansa, że samoistne osadzanie się ogrodzenia może spowodować, iż jego górna krawędź będzie nierówna tworząc schodki. Tego typu nierówności mogą stanowić element dekoracyjny ogrodzenia, jednakże jeśli chcemy mieć idealnie proste ogrodzenie z gabionów, to należy wyrównać i zagęścić grunt w linii ogrodzenia.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar