Senin, 15 Mei 2017

Wierzba ma wiele zastosowań można z niej m.in. wykonac piękne ogrodzenie które będzie rosło razem z nią

Wierzba, to dość żywotna roślina i jest w stanie wyrosnąć z kawałka pędu. Wykorzystując ten fakt, możemy z powodzeniem tworzyć nietuzinkowe formy ogrodzenia. W zależności od pomysłu ogrodzenie będzie unikatowe i z pewnością w najbliższej okolicy się nie powtórzy.
Wierzba rośnie na polach i łąkach o podmokłym charakterze, a z czasem można je było spotkać ogrodach, zwłaszcza te odmiany dekoracyjne. Kojarzą nam się z wiosennymi kotkami. W uprawie wierzba nie jest zbyt wymagająca. Musimy zapewnić jej jedynie sporo wody i nieco słońca. Co do gleby, to również nie mają specjalnych wymagań.

Wierzba posiada również niesamowitą zdolność regeneracji utraconych pędów i gałęzi. System korzeniowy odbudowują bardzo łatwo. Jeśli wsadzimy do ziemi ścięty lub ułamany pęd i podlejemy ziemię wokół niego, to po kilku tygodniach ukorzeni się i da początek nowej roślinie. Niegłupim pomysłem więc wydaje się być ogrodzenie z wierzby. Z wierzb robi się zaplatane przęsła ogrodzeniowe czy parkany pokryte liśćmi, które na posesji prezentują się dość oryginalnie. Jaką wierzbę wybrać aby takie ogrodzenie stworzyć? Do stworzenia takiego płotu można wykorzystać następujące gatunki:
    • wierzba wiciowa (Salix viminalis), zwana konopianką lub jej liczne mieszańce (np. Salix x smithiana)
    • wierzba purpurowa (Salix purpurea)
    • wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides)
Dlaczego właśnie te gatunki należy wybrać na ogrodzenia? Wszystkie te gatunki wytwarzają proste i długie pędy. Są one do tego giętkie, dzięki czemu można łatwo formować z nich kształt ogrodzenia. Kolejną cechą, która je wyróżnia, to to że szybko odrastają po ścięciu i w krótkim czasie możemy wypleść całe przęsło na ogrodzenie. No i rzecz najważniejsza - wyjątkowo łatwo się ukorzeniają i nie potrzeba dużej wiedzy do założenia takiego ogrodzenia. Wystarczy lubić rośliny w umiarkowanym stopniu, posiadać dobry pomysł i trochę polotu i sami jesteśmy w stanie takie ogrodzenie wyhodować. Z czasem należy je przycinać, gdyż wierzba dość ekspansywnie rośnie.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar